سنگ <strong>عقیق</strong>
بزرگترین، زیباترین و گرانترین زمرد دنیا
تاریخچه زمرد:

تاریخچه تراش و حک آن که به سال 1107 ه.ق مصادف با 1965 م می رسد که با خط ثلث بسیار زیبا اسماء 14 معصوم بر روی آن حک شده است (اللهم صل علی محمد و علی و فاطمه والحسن والحسین و علی و محمد و جعفر و موسی و علی و محمد و المهدی قائم ).
تاریخچه مذهبی: در روایتی است در کتاب بحارالانوار علامه مجلسی رحمت الله که حضرت زهرا (س) فرمودند: بعد از رحلت پدرم رسول اکرم (ص) حزن و اندوه بسیاری بر من نازل شد و غمگین بودم که جبرئیل (ع) با لوحی از زمرد وارد شد و به من گفتند که یا فاطمه غم مخور خداوند به تو سلام می رساند و می فرماید که جانشینان پیغمبر از اولیا ذریه تو هستند و اسما 14 معصوم را بر روی زمرد حک شده یافتند.


مشخصات زمرد:

  1. وزن:8/217 قیراط
  2. ابعاد زمرد: 1/5 در ¼ سانتی متر است.
اسم آن زمرد مغول است ولی متعلق به مغول نیست مغول ها زمرد را از ایرانی های گرفتند که اسماء 14 معصوم با خط اصیل ایرانی (ثلث و نستعلیق) روی آن حک شده است و تاریخ حک آن 1107 هجری بر روی سنگ مشخص است. تراش روی سنگ و نقش گل پشت سنگ کار هنرمندان ایرانی است که به احتمال قوی در زمان صفویه انجام شده است.
در سال 2001 میلادی در حراج شهر Christy این زمرد به قیمت 2/2 میلیون دلار به یک ناشناس فروخته شد در حال حاضر هیچ خبری از زمرد نیست این زمرد بزرگترین زمرد و با کیفیت ترین زمرد دنیاست.
به گفته برخی منابع این یک زمرد کلمبیایی است ولی به تحقیق اینجانب (حامد اتحادی) احتمال بسیار است که این یک زمرد هندی یا افغانی باشد به علت وجود منابع زیادی زمرد در این مناطق و به غنیمت بردن نادر شاه از جواهرات این مناطق است.
طرف دیگر زمرد نقش و نگاری او گل و بوته است که حاکی از نقش سنتی ایرانی است که به صورت برجسته و فرورفتگی حکاکی شده است که نماد حکاکی سنتی ایرانیان است.رنگ اصلی زمرد سبز مایل به زرد است و از نظر ظاهری سنگی پاک و دارای کمترین ناخالصی است. زمرد سنگی است (شکننده) toughness و سختی hardness با درجه 7 از جدول موح moh (جدول سختی).
چگونه این شاهکار هنری را ایرانیان در حدود 316 سال پیش بدون وجود موتور فرز و دستگاههای مدرن جواهر تراشی بر روی سنگی چنین ترد و شکننده بوجود آوردند که در سال 2011 میلادی انسان ها قابلیت انجام چنین کاری را ندارند حتی با وجود دستگاهای پیشرفته که این خود جای بسی سوال و تعجب است. به اعتراف موسسه GIA آمریکا که بزرگترین و مشهورترین موسسه جواهرشناسی دنیاست بزرگترین قطعات جواهر و زمرد دنیا را در موزه بانک مرکزی ایران می توان یافت.
از نوع تراش و نوع خط نقش گل و بوته پشت آن می توان پی برد که این اثر کار یک هنرمند ایرانی است.
این افتخار نصیب ایرانیان شد که بهترین و زیباترین زمرد دنیا با اسماء 14 معصوم و متعلق به هنر و تاریخ ایرانیان است.